Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Tak kiedyś wyglądał Lubin

Data publikacji: 2018-12-16, Data modyfikacji: 2018-12-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Zapraszamy naszych Czytelników w kolejną podróż w przeszłość. Tym razem na pocztówkach sprzed lat zobaczycie między innymi Małomice, które obecnie są częścią Lubina, a kiedyś były podlubińską miejscowością. Pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz. Liegnitzerstrasse Widocznej na pocztówce dawnej zabudowy nie ma już od wielu lat. Narożna kamienica (w centrum fotografii) ze sklepem kolonialnym stała w przybliżeniu trzysta metrów od lubińskiego rynku. Ów narożnik ulica tworzyła z Klempner Winkel – Zaułkiem Blacharzy. Zaułek ten ulokował się na obrzeżach miasta u zbiegu traktów wrocławskiego i legnickiego. Po zabudowaniach Zaułka Blacharzy pozostały tylko gdzieniegdzie wystające fragmenty fundamentów. Jedynym elementem, który pozostał w pejzażu miasta jest strzelista wieża katolickiego kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Małomice – Mallmitz Na prezentowanej pocztówce widzimy plac gminny w Małomicach. Tutaj zapewne odbywały się główne wiece i spotkania mieszkańców tej podlubińskiej wówczas miejscowości. ul. Odrodzenia – Bahnhofstrasse (Kolejowa) Na pocztówce Bahnhofstrasse, dzisiejsza ulica Odrodzenia. W początkach XX wieku ulica ta była jedną z czterech ulic tworzących oś miasta, kto wie, czy nie największą. Kluczowym wówczas połączeniem było skomunikowanie rynku z dworcem kolejowym. Budynki widoczne na fotografii zachowały się do dnia dzisiejszego. Prezentowany odcinek ulicy znajduje się naprzeciwko parkingu przy terenach RCS-u, naprzeciwko dawnego Sądu Rejonowego – obecnie Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego. Panorama miasta od strony południowo-zachodniej Piękna kolorowa panorama Lubina znana także z innych pocztówek. Fotografię wykonał znany legnicki fotograf Wilhelm Bittner, który specjalizował się w fotografii kolorowej. Wyróżniającym się elementem panoramy jest widoczna z prawej strony charakterystyczna wieża nowego kościoła katolickiego, który wzniesiono w latach 1900-1906. Obecnie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Pełna treść wiadomości na: lubin.pl/?p=251476
lubin.pl, Źródło artykułu: lubin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubiński

Powiat lubiński – znajduje się w województwie dolnośląskim, a jego stolicą jest Lubin. Należą do niego gminy Lubin, Ścinawa, Rudna oraz miasta Lubin i Ścinawa.

Komunikacja z powiatem jest bardzo łatwa, gdyż prowadzą do niego liczne drogi krajowe oraz magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin.

W większości wiosek powiatu mamy do czynienia z dawnymi siedzibami szlacheckimi – możemy zobaczyć rozbudowane zespoły pałacowo-parkowe, ale też mniejsze z niewielkimi parkami. Powiat ten szczególnie upodobali sobie rowerzyści, ale tez turyści piesi, którzy chętnie maszerują szlakami. Najbardziej znanym szlakiem jest Droga Św. Jakuba. Ponadto możemy spacerować niebieski szlak Odry oraz czerwony szlak Dziadoszan.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola