Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Radni do premiera: nie niszczcie efektów pracy górników!

Data publikacji: 2018-09-21, Data modyfikacji: 2018-09-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Po radnych Lubina i powiatu lubińskiego przyszła kolej na radnych województwa – dolnośląski Sejmik bez głosu sprzeciwu przyjął apel do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zniesienia podatku „miedziowego”. Sejmik Województwa Dolnośląskiego (fot. archiwum)To już trzeci apel do Sejmu i premiera, w którym wojewódzcy radni proszą o zawieszenie lub przynajmniej obniżenie poziomu podatku od wydobycia niektórych kopalin. W tej chwili w kraju jego jedynym płatnikiem jest KGHM Polska Miedź. Kiedy w 2012 r. rząd PO-PSL wprowadzał nowy podatek, Prawo i Sprawiedliwość piętnowała ten pomysł. Prezes partii, pan Jarosław Kaczyński jesienią 2014 r. odnosząc się do tej daniny powiedział m.in. „To potężny podatek, dużo wyższy niż podobne stosowane w innych krajach, obniża efektywność gospodarczą przedsiębiorstwa.” Rok później, 6 października 2015 r. kandydatka na premiera rządu, pani Beata Szydło obiecała, że „jeżeli PiS będzie rządził, to zlikwiduje podatek miedziowy”. Podczas zorganizowanej w Lubinie konferencji prasowej pokazała gotowy projekt ustaw o zniesieniu tego podatku. Po wygranych wyborach zarówno ona sama jak i pozostali posłowie PiS szybko o tej obietnicy zapomnieli. – piszą radni w apelu. Projekt uchwały w tej sprawie zgłosił do planu wczorajszych obrad Sejmiku radny Czesław Kręcichwost z klubu Bezpartyjni Samorządowcy. Za jej przyjęciem zagłosowało 24 radnych, w tym przedstawiciele klubu Prawa i Sprawiedliwości. Nikt nie oddał głosu „przeciw”, nikt też od głosowania w tej sprawie się nie wstrzymał. – Jestem pozytywnie zaskoczony wynikiem tego głosowania i cieszę się, że wszyscy radni, także ci z PiS, poparli ten apel. Mam nadzieję, że w końcu głos mieszkańców Zagłębia Miedziowego i Dolnego Śląska dotrze do władz centralnych i zrobią one coś w tym temacie tak, jak obiecano zrobić coś z tym w 2016 roku – komentuje pochodzący z Lubina radny wojewódzki Tymoteusz Myrda. W uzasadnieniu do projektu uchwały radni wskazali m.in., że pobór miedziowej daniny może skutkować ograniczeniem wydobycia części rud mniej zasobnych w miedź i srebro, a w konsekwencji zamykania kopalń, gdzie takie złoża się znajdują. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku Zakładów Górniczych Lubin, o których niskiej rentowności mówi się w Zagłębiu Miedziowym od chwili wprowadzenia podatku w 2012 r. Przypomnijmy, do tej pory KGHM zapłacił już ponad 10 mld zł podatku „miedziowego”. Będzie go płacić także w przyszłym roku – tak zakłada przyjęty już przez rząd projekt budżetu państwa, w którym zapisano 1,4 mld zł dochodu z tego źródła właśnie. źródło: Regionfan.pl

Pełna treść wiadomości na: lubin.pl/?p=235416
lubin.pl, Źródło artykułu: lubin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubiński

Powiat lubiński – znajduje się w województwie dolnośląskim, a jego stolicą jest Lubin. Należą do niego gminy Lubin, Ścinawa, Rudna oraz miasta Lubin i Ścinawa.

Komunikacja z powiatem jest bardzo łatwa, gdyż prowadzą do niego liczne drogi krajowe oraz magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin.

W większości wiosek powiatu mamy do czynienia z dawnymi siedzibami szlacheckimi – możemy zobaczyć rozbudowane zespoły pałacowo-parkowe, ale też mniejsze z niewielkimi parkami. Powiat ten szczególnie upodobali sobie rowerzyści, ale tez turyści piesi, którzy chętnie maszerują szlakami. Najbardziej znanym szlakiem jest Droga Św. Jakuba. Ponadto możemy spacerować niebieski szlak Odry oraz czerwony szlak Dziadoszan.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola