Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miejskie mury obronne zostały oświetlone, ale to nie koniec

Data publikacji: 2018-10-19, Data modyfikacji: 2018-10-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Mury obronne w parku Piłsudskiego zostały oświetlone. To pierwszy etap upiększania i odświeżania tego zabytku. – W planach mamy iluminację wszystkich murów obronnych w Lubinie – przyznaje Damian Stawikowski, sekretarz miasta Lubina. – W najbliższym czasie oświetlone zostaną także te znajdujące się przy Wzgórzu Zamkowym – dodaje. Zaczęto od oświetlenia, ale zamierzenia są znacznie większe, bo obejmują odbudowę miejskich murów obronnych oraz baszt, a także gruntowne odświeżenie dwóch parków w ich pobliżu. Już zinwentaryzowano te zabytkowe budowle. Trwają prace nad projektem budowlanym remontu, w ramach którego powstanie również trasa turystyczna, przybliżająca historię powstania miejskich murów. – Chcemy złożyć wnioski o odbudowę murów obronnych, ale także baszt, bo mieliśmy ich w mieście kilka, w tym Basztę Głogowską. Staramy się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury. Mury zostałyby wyremontowane i odpowiednio podświetlone – przyznaje Damian Stawikowski. – Mamy też już przygotowane projekty rewitalizacji parków Piłsudskiego i Kopernika. Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie z Unii Europejskiej na zieleń – to około 15 mln zł – i czekamy na rozstrzygnięcie, które ma nastąpić jeszcze w tym roku. W przyszłym zaś można by było wykonać ten projekt, uatrakcyjnić parki nową zielenią, małą architekturą, alejkami, ładnymi lampami oraz placami zabaw – wylicza. Gdy już powstał projekt, wydawałoby się, że inwestycja szybko wystartuje. Jednak najwięcej czasu zabiera składanie wniosków o dofinansowanie i oczekiwanie na rozstrzygnięcie. – Samo przygotowanie i rozpatrzenie wniosku to około półtora roku. Niestety takie są procedury nałożone przez rząd i Unię Europejską. Długo na to trzeba czekać – przyznaje sekretarz Lubina. – Dla przykładu, o dofinansowanie remontu głównej arterii miasta, od ulicy Ścinawskiej do Biedronkowej, który właśnie trwa, staraliśmy się już trzy lata temu – dodaje Stawikowski. Przypomnijmy, że odbudowa murów obronnych to część większego projektu odświeżenia centrum miasta. Jego pierwszym efektem była rewitalizacja rynku, drugim będzie przebudowa traktu od wyremontowanego placu do małego kościoła.

Pełna treść wiadomości na: lubin.pl/?p=241818
lubin.pl, Źródło artykułu: lubin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubiński

Powiat lubiński – znajduje się w województwie dolnośląskim, a jego stolicą jest Lubin. Należą do niego gminy Lubin, Ścinawa, Rudna oraz miasta Lubin i Ścinawa.

Komunikacja z powiatem jest bardzo łatwa, gdyż prowadzą do niego liczne drogi krajowe oraz magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin.

W większości wiosek powiatu mamy do czynienia z dawnymi siedzibami szlacheckimi – możemy zobaczyć rozbudowane zespoły pałacowo-parkowe, ale też mniejsze z niewielkimi parkami. Powiat ten szczególnie upodobali sobie rowerzyści, ale tez turyści piesi, którzy chętnie maszerują szlakami. Najbardziej znanym szlakiem jest Droga Św. Jakuba. Ponadto możemy spacerować niebieski szlak Odry oraz czerwony szlak Dziadoszan.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola