Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Biało-czerwono na lubińskim rynku

Data publikacji: 2018-11-11, Data modyfikacji: 2018-11-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Biało-czerwono zrobiło się dziś na lubińskim rynku. Lubinianie z kotylionami i balonami w barwach narodowych oraz z flagami pojawili się tu, by wspólnie uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Lubin co roku świętuje 11 listopada. Tym razem jednak okazja jest wyjątkowa, więc i uroczystości wyglądały inaczej niż zwykle. – Przeorganizowaliśmy nasze uroczystości na ten rok, ze względu na niezwykły charakter, bo mamy przecież 100-lecie niepodległości. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy je w rynku – mówi prezydent Lubina Robert Raczyński, dodając, że nasze miasto tak naprawdę świętowanie tej ważnej rocznicy rozpoczęło już jakiś czas temu. – Zaczęliśmy bardzo mocnym akcentem już 31 sierpnia – olbrzymim, najpiękniejszym koncertem w dziejach Lubina. Połączyliśmy wówczas uroczystości wolności i 31 sierpnia właśnie ze stuleciem niepodległości. W tym miejscu, w którym teraz jesteśmy, odbył się wtedy koncert na sto instrumentów dętych. Zagrała największa chyba orkiestra w dziejach Dolnego Śląska. Ci, którzy nie byli, niech żałują, ci, którzy byli, chcą jeszcze raz. Będziemy oczywiście próbowali zrobić coś podobnego w kolejnych latach – przyznaje. Natomiast dziś uroczystości rozpoczęły się od części oficjalnej, czyli od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem odprawiono mszę w intencji ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej i wszyscy udali się na lubiński rynek. Po raz pierwszy lubinianie mogli obejrzeć paradę z udziałem żołnierzy z Czarnej Dywizji, czyli 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. W poprzednich latach bowiem mieszkańcy szli w pochodzie za żołnierzami i orkiestrą. Tym razem, stojąc na rynku, obserwowali korowód, który otwierał marszałek Józef Piłsudski na Kasztance. Pod ratuszem wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn, na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę, a także odczytano apel poległych. Usłyszeliśmy dziś także salwę honorową i to niejedną. Wystrzelili żołnierze, ale również Bractwo Kurkowe z Wrocławia uczciło dzisiejsze święto salwami armatnimi. Na koniec każdy mógł stanąć przed obiektywem aparatu, by zrobić sobie zdjęcie i stać się częścią obrazu-mozaiki nawiązującego do godła państwowego. Zainteresowanie niezwykłą akcją zorganizowaną przez miasto jest ogromne. Kto nie zdążył się sfotografować na rynku, będzie to mógł zrobić w hali widowiskowo-sportowej, bo tam staną teraz ścianka i fotograf. Mieszkańcy z dumą prezentowali dziś barwy narodowe. Na rynku pojawiły się całe rodziny. – Chcę, żeby moje dzieci, czuły dumę z tego, że są Polakami – mówi pan Paweł, który przyszedł na dzisiejsze uroczystości z żoną Magdą, córką Kasią i synem Antkiem. Teraz całą rodziną idą na obiad, a później pod halę widowiskowo-sportową, gdzie o 14 rozpoczął się piknik wojskowy.

Pełna treść wiadomości na: lubin.pl/?p=244834
lubin.pl, Źródło artykułu: lubin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubiński

Powiat lubiński – znajduje się w województwie dolnośląskim, a jego stolicą jest Lubin. Należą do niego gminy Lubin, Ścinawa, Rudna oraz miasta Lubin i Ścinawa.

Komunikacja z powiatem jest bardzo łatwa, gdyż prowadzą do niego liczne drogi krajowe oraz magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin.

W większości wiosek powiatu mamy do czynienia z dawnymi siedzibami szlacheckimi – możemy zobaczyć rozbudowane zespoły pałacowo-parkowe, ale też mniejsze z niewielkimi parkami. Powiat ten szczególnie upodobali sobie rowerzyści, ale tez turyści piesi, którzy chętnie maszerują szlakami. Najbardziej znanym szlakiem jest Droga Św. Jakuba. Ponadto możemy spacerować niebieski szlak Odry oraz czerwony szlak Dziadoszan.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola