Belka
Wtorek, 19 Marca 2024   imieniny: Bogdan, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zielone ABC: Przyroda czeka tuż za blokiem

Data publikacji: 2018-11-12, Data modyfikacji: 2018-11-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Często rozglądamy się za miejscem, które umożliwi nam relaks na łonie natury. Jedni wybierają wciąż tę samą lokalizację, inni poszukują nowych szlaków i wrażeń przyrodniczych. A gdyby tak zapomnieć o wyprawach do odległych zakątków Polski i po prostu… rozejrzeć się, poszukując w miejskim krajobrazie zielonych enklaw, które każdego dnia służą mieszkańcom? Fot. Urszula RomaniukWalory przyrodnicze równie dobrze można poznawać w miastach, a szczególnie w miejskich „płucach”, czyli parkach. Na przykład, w Głogowie. – Mamy takie miejsca i takie enklawy, w których różne zwierzęta mają ostoję i odpoczywają, żerują czy wręcz się rozmnażają, bo jest tu i teren z traszkami oraz żabami. Głogów jest w ten przyrodniczy sposób powiązany z większymi elementami, czyli Doliną Odry. Oczywiście nasze tereny zieleni służą także nauce ekologii, to przecież „płuca” miasta – podkreśla Robert Myśków, naczelnik wydziału komunalnego, Urząd Miejski w Głogowie. O ile np. w rezerwatach zorganizowanie ścieżki pokazującej walory przyrodnicze jest łatwe, to w mieście zagospodarowanie terenów zielonych pod tym względem wymaga często kompromisów. Ale i tu udaje się znaleźć rozwiązanie. – Zagospodarowanie determinuje lokalizacja, bo jeżeli mamy park, jak np. park Słowiański, który z jednej strony jest parkiem osiedlowym, to wiadomo, że musi być w nim trochę elementów zagospodarowania dla dzieci czy do odpoczynku. Park jest tranzytowy, bo pomiędzy osiedlami odbywa się ruch pieszy i rowerowy. Główna ścieżka pomiędzy aleją Wolności a ulicą Sikorskiego pełni taką właśnie funkcję. Jest też parkiem reprezentacyjnym – jest tam pomnik, odbywają się imprezy. Funkcja reprezentacyjna powróci od przyszłego roku, gdy do eksploatacji zostanie oddana nowa fontanna wraz zagospodarowaniem terenu dookoła niej – zapowiada głogowski urzędnik. Artykuł przygotowany w ramach regionalnego cyklu edukacyjnego „Zielone ABC”, finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pełna treść wiadomości na: lubin.pl/?p=244406
lubin.pl, Źródło artykułu: lubin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubiński

Powiat lubiński – znajduje się w województwie dolnośląskim, a jego stolicą jest Lubin. Należą do niego gminy Lubin, Ścinawa, Rudna oraz miasta Lubin i Ścinawa.

Komunikacja z powiatem jest bardzo łatwa, gdyż prowadzą do niego liczne drogi krajowe oraz magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin.

W większości wiosek powiatu mamy do czynienia z dawnymi siedzibami szlacheckimi – możemy zobaczyć rozbudowane zespoły pałacowo-parkowe, ale też mniejsze z niewielkimi parkami. Powiat ten szczególnie upodobali sobie rowerzyści, ale tez turyści piesi, którzy chętnie maszerują szlakami. Najbardziej znanym szlakiem jest Droga Św. Jakuba. Ponadto możemy spacerować niebieski szlak Odry oraz czerwony szlak Dziadoszan.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola