Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Uśmiech świętuje Dzień Górnika

Data publikacji: 2018-12-10, Data modyfikacji: 2018-12-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Z okazji Barbórki prezes Dorota Giżewska przygotowała specjalną niespodziankę dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Uśmiech w Ścinawie. Przebrana w górniczy mundur, wygłosiła prelekcję na temat darów, które kryje w sobie ziemia. W przeszłości Dorota Giżewska pracowała w uzdrowisku, w którym wydobywano borowinę, wody mineralne oraz lecznicze, w tym wody radonowe. Prezes fundacji wyjaśniła specyfikę wydobycia tych kopalin. Słuchacze poznali właściwości zdrowotne borowiny i wód w różnorodnych formach: kąpielach, okładach, inhalacjach oraz kuracjach pitnych. Co ciekawe, górnicy z uzdrowisk też obchodzą swoją „Barbórkę” i mają swoje wyjątkowe tradycje. Co roku przez jedno z uzdrowisk organizowana jest jedna wspólna duża biesiada. Dorota Giżewska zaprezentowała się w górniczym stroju nie bez przyczyny, ponieważ posiada stopień górniczy – generalny dyrektor III stopnia. Dodatkowo szefowa fundacji WTZ Uśmiech zakłada czako z zielonymi piórami, a na samym stroju galowym nosi odpowiednie naszywki i emblematy. Przy okazji wyjaśniła podopiecznym, co oznaczają medale i odznaki, a sama posiada Honorowy Kordzik Górniczy i medale resortowe. Słuchacze byli pod wielkim wrażeniem „górniczych opowieści”, mieli okazję pozować do zdjęć w czako (w górniczej czapce). Przede wszystkim podopieczni fundacji dowiedzieli się, w jak ciężkich i niebezpiecznych warunkach pracują górnicy. Źródło: scinawa.pl/FOT. WTZ Uśmiech

Pełna treść wiadomości na: lubin.pl/?p=250426
lubin.pl, Źródło artykułu: lubin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubiński

Powiat lubiński – znajduje się w województwie dolnośląskim, a jego stolicą jest Lubin. Należą do niego gminy Lubin, Ścinawa, Rudna oraz miasta Lubin i Ścinawa.

Komunikacja z powiatem jest bardzo łatwa, gdyż prowadzą do niego liczne drogi krajowe oraz magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin.

W większości wiosek powiatu mamy do czynienia z dawnymi siedzibami szlacheckimi – możemy zobaczyć rozbudowane zespoły pałacowo-parkowe, ale też mniejsze z niewielkimi parkami. Powiat ten szczególnie upodobali sobie rowerzyści, ale tez turyści piesi, którzy chętnie maszerują szlakami. Najbardziej znanym szlakiem jest Droga Św. Jakuba. Ponadto możemy spacerować niebieski szlak Odry oraz czerwony szlak Dziadoszan.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola