Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Lubin sprzed lat

Data publikacji: 2018-12-02, Data modyfikacji: 2018-12-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Jak co tydzień, prezentujemy porcję starych pocztówek z Lubina. Tym razem na zdjęciach znalazło się centrum miasta. Pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz. Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej (duży kościół) Górujące ponad koronami drzew dachy kościoła i dzwonnicy wyglądają okazale. Budowę świątyni rozpoczęto przypuszczalnie przed 1349 rokiem. Opierając się na zachowanych dokumentach, można wnioskować, iż budowa oraz stopniowa rozbudowa obiektu trwały bardzo długo i sama koncepcja rozwiązania architektonicznego ulegała częstym zmianom. Wzmianka z 1369 roku odnosi się do przebudowy, bądź rozbudowy istniejącego już obiektu. Całość prac budowlanych zakończono dopiero w 1511 roku. Stojąca obok kościoła dzwonnica (kampanila), została nadbudowana w końcu XV wieku na jednej z baszt miejskich murów obronnych. Pomnik cesarza Wilhelma I Pomnik cesarza Wilhelma I wydaje się być najbardziej okazałym ze wszystkich przedwojennych pomników lubińskich. Postawiony był vis a vis wejścia do domu towarowego, przy skrzyżowaniu obecnych ulic Kopernika i Tysiąclecia. Za nim, po prawej w głębi budynek Diaconissenhaus. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 21 lipca 1901 roku. Został on wykonany według projektu berlińskiego rzeźbiarza Adolfa Jahna. Ciekawostką jest to, że cokół tego pomnika najprawdopodobniej został wykorzystany, jako baza pod pomnik Chrystusa Króla stojącego przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa (mały kościół). ul. 1 Maja – Haynauerstrasse (Chojnowska) Na prezentowanej pocztówce Haynauerstrasse w całej swej krasie, widziana w kierunku zachodnim (w stronę przejazdu kolejowego). Z lewej strony widoczny jest budynek, w którym od 1908 roku mieściło się gimnazjum z internatem (Alumnat), a w latach późniejszych funkcjonowała tu katolicka szkoła podstawowa. W latach 70. i 80. XX wieku w budynku tym mieścił się zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Zagłębia Miedziowego. Obecnie – własność prywatna. ul. Tysiąclecia – Breitestrasse (Szeroka) Na naszej pocztówce widzimy ul. Breitestrasse (Szeroką) od strony północnej, w stronę rynku (przy skrzyżowaniu z obecną ulicą Marii Skłodowskiej-Curie). Obecna ulica Tysiąclecia po wojnie przez pewien czas była nazywana Szeroką. Nazwa ta funkcjonuje i dzisiaj wśród starszych mieszkańców Lubina. W narożnym domu po lewej stronie przez dziesięciolecia funkcjonował sklep z pieczywem i cukiernia.

Pełna treść wiadomości na: lubin.pl/?p=248523
lubin.pl, Źródło artykułu: lubin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubiński

Powiat lubiński – znajduje się w województwie dolnośląskim, a jego stolicą jest Lubin. Należą do niego gminy Lubin, Ścinawa, Rudna oraz miasta Lubin i Ścinawa.

Komunikacja z powiatem jest bardzo łatwa, gdyż prowadzą do niego liczne drogi krajowe oraz magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin.

W większości wiosek powiatu mamy do czynienia z dawnymi siedzibami szlacheckimi – możemy zobaczyć rozbudowane zespoły pałacowo-parkowe, ale też mniejsze z niewielkimi parkami. Powiat ten szczególnie upodobali sobie rowerzyści, ale tez turyści piesi, którzy chętnie maszerują szlakami. Najbardziej znanym szlakiem jest Droga Św. Jakuba. Ponadto możemy spacerować niebieski szlak Odry oraz czerwony szlak Dziadoszan.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola