Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Lubin pamięta - rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Data publikacji: 2018-12-13, Data modyfikacji: 2018-12-14
A A AWydrukDrukuj  
 
Lubin nie zapomniał o dzisiejszej rocznicy. Pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82, w towarzystwie strażaków z płonącymi pochodniami złożono kwiaty, wspominając wydarzenia sprzed 37 lat, czyli wprowadzenie stanu wojennego. – Należy o tym mówić i przypominać. Myślę, że coraz więcej młodych wraca do tamtych dni – podkreśla starosta lubiński Adam Myrda. Dziś nie było tak mroźno i śnieżnie, jak 13 grudnia 1981 roku. Ci, którzy pamiętają tamte czasy, wspominają, że na ulice wyjechały czołgi, a w telewizji puszczano przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Wielu nadal ma jeszcze w pamięci, co wtedy czuło, dla nich to bardzo smutna rocznica. – Po miesiącach festiwalu Solidarności, rozluźnienia, społeczeństwo spodziewało się, że zmiany pójdą w dobrym kierunku, ale gdy Polacy obudzili się rano 13 grudnia 1981 na ulicach były czołgi, a z radia i telewizji usłyszeli, że mamy stan wojenny – wspomina starosta Adam Myrda, przyznając, że dla niego osobiście to był bardzo ciężki okres. – Należy o tym mówić i przypominać, by tamta historia nigdy się nie powtórzyła – przyznaje. O tej smutnej rocznicy lubinianie przypomnieli dziś pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ‘82, który specjalnie na tę okazję został oświetlony na biało-czerwono. Wcześniej w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiona została msza. Pod pomnikiem zaś mieszkańcy i samorządowcy złożyli kwiaty. – Takie spotkanie z historią młodzi zapamiętają bardziej niż lekcję historii w szkole – mówi komendant lubińskiego hufca ZHP Łukasz Nowicki, który pojawił się dziś pod pomnikiem wraz z grupą harcerzy. – Każdy patriota powinien znać historię swojego narodu, a my staramy się wychowywać naszych podopiecznych na patriotów – dodaje szef lubińskich harcerzy. W tym roku organizatorzy obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowali niezwykłą oprawę wydarzenia. Zgromadzeni na Wzgórzu Zamkowym obejrzeli historię Polski nawiązującą zrywu Solidarności i do 13 grudnia 1981 wyrysowaną piaskiem. Tetiana Galitsyna, którą niektórzy mogą znać z programu „Mam talent”, tworzyła obrazy z piasku na żywo. Stan wojenny wprowadzono uchwałą Rady Państwa 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został zawieszony 31 grudnia 1982, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W tym czasie internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Solidarnością, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek”.

Pełna treść wiadomości na: lubin.pl/?p=251228
lubin.pl, Źródło artykułu: lubin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubiński

Powiat lubiński – znajduje się w województwie dolnośląskim, a jego stolicą jest Lubin. Należą do niego gminy Lubin, Ścinawa, Rudna oraz miasta Lubin i Ścinawa.

Komunikacja z powiatem jest bardzo łatwa, gdyż prowadzą do niego liczne drogi krajowe oraz magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin.

W większości wiosek powiatu mamy do czynienia z dawnymi siedzibami szlacheckimi – możemy zobaczyć rozbudowane zespoły pałacowo-parkowe, ale też mniejsze z niewielkimi parkami. Powiat ten szczególnie upodobali sobie rowerzyści, ale tez turyści piesi, którzy chętnie maszerują szlakami. Najbardziej znanym szlakiem jest Droga Św. Jakuba. Ponadto możemy spacerować niebieski szlak Odry oraz czerwony szlak Dziadoszan.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola