Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Integrują się podczas nordic walking

Data publikacji: 2018-09-12, Data modyfikacji: 2018-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Na tych zawodach nie było zwycięzców i przegranych, bo liczyła się wyłącznie integracja i aktywność fizyczna. II Dolnośląskie Mistrzostwa Nordic Walking Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Lubin 2018 przywiodły na skwer im. Tadeusza Zastawnika aż 29 zespołów. To niejako wstęp do tego, co w mieście będzie się działo w najbliższy piątek, kiedy to na tutejszym rynku obchodzone będą Dni Godności Osób Niepełnosprawnych.  To nie są pierwsze tego typu zawody w naszym mieście. Również w ubiegłym roku na terenach zielonych za PKS-em niepełnosprawni z całego Dolnego Śląska rywalizowali w nordic walking. Wcześniej organizowano podobne imprezy, ale o mniejszym zasięgu, zapraszając WTZ-y z powiatu lubińskiego. A, jak podkreślają sami niepełnosprawni, takie spotkania są dla nich niezwykle ważne.  – Takie zawody pozwalają nam spotkać się z kolegami – podkreśla Mateusz Furmaniak, reprezentujący Warsztaty Terapii Zajęciowej Promyk. Najistotniejszą kwestią jest właśnie integracja. Młodzież i dorośli uczęszczający na warsztaty są ze sobą mocno zżyci, a możliwość spotkania rówieśników z innych miast jest dla nich okazją do nawiązywania nowych znajomości, niekiedy na całe życie. – Nordic walking to teraz jedna z najpopularniejszych aktywności ruchowych, skierowana do ludzi w każdym wieku, ale i szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Każdy z uczestników otrzymał medal, a grupy warsztatowe puchary. Jest radość i wielka integracja –  zaznacza Dorota Giżewska, prezes Fundacji Przystań ze Ścinawy. Dariusz Jankowski, prezes Stowarzyszenia Równe Szanse w Lubinie podkreśla, że cały czas walczą o uśmiech osób niepełnosprawnych. – To jest najważniejsze. Również samo wyciągnięcie ich z domu. W naszych zawodach wystartowało ponad dwieście osób. Przyjechali do nas z całego województwa. Mamy zawodników z Lwówka Śląskiego, Legnicy, Jawora i jeszcze wielu innych miast. Najważniejsze, aby te osoby wychodziły do ludzi, nie siedziały zamknięte w domach. Mamy specjalnie dla nich stworzone warunki. Trzeba ich wspierać i dać im szansę żyć pośród nas – mówi Jankowski. Organizatorem zawodów była Fundacja Przystań ze Ścinawy, gdzie nordic walking jest bardzo popularnym sportem. – Fundacja Przytań organizuje zawody rangi wojewódzkiej, ale mamy zespoły nawet z okręgu śląskiego. W Ścinawie ten sport jest bardzo popularny. Prowadząca Paulina Wityk-Szumna, wicemistrzyni świata, ma tytuł instruktora. Fajnie, że integruje osoby niepełnosprawne. Oni zawsze przeżywają tę rywalizację. Jednak patrząc na uczestników, których znam także osobiście, to zawsze podchodzą do tego z wielkimi emocjami – podkreśla Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy. Zawodnicy mieli do pokonania trasy o długości 500 i 1600 metrów. Wszyscy bez większych problemów doszli na metę z uśmiechem. Fot. Mariusz Babicz

Pełna treść wiadomości na: lubin.pl/?p=232987
lubin.pl, Źródło artykułu: lubin.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
lubiński

Powiat lubiński – znajduje się w województwie dolnośląskim, a jego stolicą jest Lubin. Należą do niego gminy Lubin, Ścinawa, Rudna oraz miasta Lubin i Ścinawa.

Komunikacja z powiatem jest bardzo łatwa, gdyż prowadzą do niego liczne drogi krajowe oraz magistrala kolejowa Górny Śląsk-Szczecin.

W większości wiosek powiatu mamy do czynienia z dawnymi siedzibami szlacheckimi – możemy zobaczyć rozbudowane zespoły pałacowo-parkowe, ale też mniejsze z niewielkimi parkami. Powiat ten szczególnie upodobali sobie rowerzyści, ale tez turyści piesi, którzy chętnie maszerują szlakami. Najbardziej znanym szlakiem jest Droga Św. Jakuba. Ponadto możemy spacerować niebieski szlak Odry oraz czerwony szlak Dziadoszan.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola